İlk Yardım Nasıl Yapılır? Videolu Anlatım


İlk yardım nasıl yapılır?

Kalp durması gibi bir durumda ilk saniyelerde yapılan temel yaşam desteği, hastayı yeniden hayata bağlayabiliyor. Bu hayati uygulamayı sizler için araştırdık.

İlk yardımın hayati bir öneme sahip olduğu kuşkusuz. Özellikle kalp durması vakalarında Temel Yaşam Desteği uygulaması daha da önem kazanıyor. Çünkü uygulama, profesyonel medikal tedavi ve vücudun normal kalp hareketi sağlanana kadar beyne ve diğer organlara kan ve oksijen taşımasını, dolayısıyla hayati fonksiyonlar olan solunum ve dolaşımın devamlılığını sağlıyor. Çoğumuzun yabancı olduğu temel yaşam desteği’nin aşamaları hakkında Medline’dan Operasyonlardan Sorumlu Direktör Dr. Barış Mutluer’den konuyla ilgili bilgi aldık.

İlk Yardım Nasıl Yapılır? Videolu Anlatım

İlk müdahale nasıl yapılmalıdır?

Gözlenebilir herhangi bir tehlike yoksa kişinin yanına gidip omuzlarından yavaşça sarsarak seslenin. Kişi cevap vermiyorsa sert bir zemin üzerinde sırt üstü yatırın. Cevap veriyorsa onu bulduğunu pozisyonda tutun. Sorular sorarak problemi anlamaya çalışın ve gerekiyorsa ambulans çağırın. Yanıt vermediği hallerde, ilkyardım eğitimi almış kişilerin uygulamasının daha doğru olacağı suni solunum ve kalp masajı uygulanmalıdır.

İlk yardım nasıl yapılır videolu anlatim
İlk yardım nasıl yapılır videolu anlatim

Suni solunum nasıl yapılır?

Yetişkinlerde suni solunuma başlamadan önce baş arkaya itilerek dilin geriye kaçıp hava yolunu tıkaması önlenir. Oysa bebeklerde baş hafif bir şekilde geriye itilerek çiçek koklama pozisyonu yapılarak uygulamaya başlanmalıdır.

Size bir püf nokta: Bebeklerde suni solunum gerektiğinde başın geriye itilmesi hava yolunu kapayabileceğinden başı hafifçe geriye itilmeli.”

Yetişkinlere suni tenefüs nasıl yapılır?

Hastanın alnındaki elinizin baş ve işaret parmaklarıyla hastanın burun deliklerini kapayın. Çeneyi yukarı iterken ağzı açın. Büyükçe bir nefes alarak dudaklarınızla hastanın ağzını örtün ve almış olduğunuz nefesi yavaşça hastaya üfleyin. Göğsünün yükseldiğini görmeniz, hastaya nefesi başarıyla verebildiğinizi gösterir. Bu işlemi, hasta kendi başına nefes alıp verene kadar devam ettirin.

Bebeklere ve çocuklara suni tenefüs nasıl yapılır?

Hava vermek için ağız ve burun birlikte kullanılır. Yetişkinlerdeki gibi hava üflenir. Göğsün havayla yükselip alçalması takip edilerek işlemin başarılı olup olmadığı anlaşılır.

Kalp masajı nasıl yapılır?

Kalbin atıp atmadığını nabızdan kontrol edebileceğiniz gibi, kulağınızı hastanın göğsüne dayayarak da anlayabilirsiniz.

Yetişkinlere kalp masajı nasıl yapılır?

Elinizin bilekle birleştiği sert kısmını hastanın göğsünün ortasına yerleştirin. Diğer elinizin sert kısmını, önceki elinizin üstüne koyun. Her iki elinizin de parmaklarını sıkıca kenetleyerek, hastanın göğsüne dik bir açıyla 30 kez bastırın. Bu işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, basınç uygulayacağınız noktanın kaburgalara doğru kaymaması ve göğüs kemiğinin ucuna ya da karın boşluğuna basınç uygulamamaktır. Ellerinizi yukarı alırken, göğüsten ayırmamanız gerekir. Hasta kendi kendine soluk alıp vermeye ya da kalbi tekrar atmaya başlarsa, yan yatar pozisyona getirilmesi önemlidir. Bu aşamadan sonra hemen bir ambulans çağırın.

Bebeklere kalp masajı nasıl yapılır?

Her iki meme başını birleştiren hayali bir çizgi düşünülür ve bu çizginin bir parmak altına sadece işaret ve orta parmaklar bitiştirilerek, iki parmakla göğüs yüksekliğinin üçte biri oranında bastırılır. Bastırma ve bırakma eşit sürelerde uygulanmalıdır. Çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi yapılır.

ilk yardim nasil yapilir, ilk yardim, cocuklarda ilk yarım nasıl yapılır, cocuklarda kap masajı, cocuklarda suni telefüst, yetişkinlerde kalp masaji, il yardim video, kalp masajı nasıl yapılır

1 thought on “İlk Yardım Nasıl Yapılır? Videolu Anlatım

Bir Cevap Yazın