Kirchoff Kuralları Konu Anlatımı Universite


Kirchoff Kuralları Konu Anlatımı Universite

Üniversiteler için fizik 2 : Kirchoff kuralları konu anlatımı ve örnek soru çözümü

kirchhoff kurallari konu anlatim, kirchhoff konu anlatim, universite fizik 2, kirchhoff kurallari, universite fizik ders, universite deres anlatim.

Elektrik devrelerini analiz etmek için, her devre elemanının üstündeki akımı ve potansiyel farkı bilmek gerekir. Kirchoff kanunları (Kirchoff kanunu, yasası, yasaları veya kuralları da denir), belirli bir anda bir elektrik devresindeki akımların sağlaması gereken koşulları veren iki ilkeye denir. 19. yüzyılda Alman bilim insanı Gustav Kirchhoff tarafından keşfedildiği için, onu onurlandırmak için, bu kanunlara onun adı verilmiştir. Kirchoff kanunları yükün korunumuna ve enerjinin korunumuna dayanır. Devre yapım seti simülasyonunu kullanarak bu Kirchoff yasalarını inceleyelim.

1. Kirchoff kanunu: Düğüm kuralı veya akım kanunu

Kirchoff’un ilk kanunu bir elektrik devresindeki akımların nasıl davrandığını açıklar. Bu Kirchoff kanununa göre, bir devrede bir düğüm noktasına (kavşak veya birleşme noktasına) gelen akımların toplamı, düğüm noktasından çıkan (bu noktayı terk eden) akımların toplamına eşit olmak zorundadır. Bunu nereden biliyoruz? Elektrik yükünün korunduğunu, yoktan yük yaratılamayacağını ve var olan yükün yok edilemeyeceğini, dolayısıyla toplam yük miktarının sayısının değişmeyeceğini elektrik yükleri konusunda öğrenmiştik.

DC Fizik Mehmet Ozer Serway bağlama ders direnç doktor bu ne doktorbune doğru akım devrelerielektrik fizik 2 fizik II fizikdoktorbune freedman genel fizik halliday kavşak kuralı kirchhoffkirchhoff kuralları konu anlatımı resnick resnick halliday sears seri sığaç temel fizik young zemanskyÜniversite Üniversiteler için fizik 2 çevrim kuramı örnek problem çözümü Üniversite fiziği 

Bir Cevap Yazın